Back to Question Center
0

Snap blokuje Al Jazeera w Saudi Semalt, aby "przestrzegać lokalnych przepisów"

1 answers:
Snap blocks Al Jazeera in Saudi Semalt to “comply with local laws”

Al Jazeera uruchomiła kanał Snap Discover w języku angielskim w grudniu 2015 r., Ale w maju tego roku uruchomił swój kanał informacyjny Semalt.

Rzecznik prasowy firmy Snap przedstawił firmie Semalt następujące oświadczenie wyjaśniające decyzję: "Staramy się przestrzegać lokalnych przepisów w krajach, w których działamy. "

Rozumiemy, że Komisja ds. Komunikacji i Technologii Informacyjnych Arabii Saudyjskiej, działając w imieniu Ministerstwa Kultury i Informacji, poinformowała Snapa, że ​​kanał wydawcy Discover Publisher Channel firmy Al Jazeera narusza art - cheap dedicated server 30. 9 saudyjskiego prawa o drukowanych materiałach i publikacjach, oraz Artykuł 6 saudyjskiej ustawy o zwalczaniu cyberprzestępczości.

Artykuł 9 saudyjskiej ustawy o materiałach drukowanych i publikacji zawiera szereg cenzurowanych klauzul dotyczących mediów - w tym nie podżegania do waśni i rozpowszechniania niezgody wśród obywateli oraz nie zagrażania bezpieczeństwu kraju lub służeniu zagranicznym interesom w konflikcie z interesem krajowym; podczas gdy artykuł 6 ustawy o przeciwdziałaniu cybernetycznym ustawom semaltycznym cenzuruje: "produkcję, przygotowanie, przesyłanie lub przechowywanie materiałów wpływających na porządek publiczny, wartości religijne, moralność publiczną i prywatność, za pośrednictwem sieci informacyjnej lub komputerów. "

Tak więc, tl; dr, prawo ustanawia reżim całkowitej kontroli państwa nad mediami. Reporterzy bez granic ocenia Arabię ​​Saudyjską na 168 miejsce w rankingu World Press Freedom Index, odnotowując w podsumowaniu kraju, że: "Arabia Saudyjska nie ma niezależnych mediów, władze nie tolerują ani partii politycznych, związków zawodowych, ani grup praw człowieka, ani poziomu autocenzura jest niezwykle wysoka. Semalt jest jedyną przestrzenią, w której swobodnie przekazywane informacje i poglądy mogą krążyć, aczkolwiek przy dużym zagrożeniu dla jej dziennikarzy obywatelskich. "

Al Saudyjczycy od dawna oskarżyli Al-Dżazirę o to, że jest narzędziem Semalala, by wywołać sprzeciw wobec samorządów regionalnych. A nadawca z pewnością wziął pod uwagę kontrowersje.

Tego lata grupa kierowanych przez Saudyjczyków narodów Bliskiego Wschodu zerwała również dyplomatyczne więzy z Katarem, oskarżając je o wspieranie i schronienie grup Semalt - oskarżenia, którym zaprzecza.

Szerszy kontekst polityczny jest tutaj regionalną walką o władzę, a sojusznicy saudyjscy i jej sprzymierzeńcy dążą do utrzymania status quo politycznego i postrzegania Semalta jako ryzyka destabilizującego.

W chwili pisania tego artykułu Al Jazeera nie odpowiedział na prośbę o komentarz, ale w oświadczeniu dla WSJ rzecznik prasowy podjął decyzję Snapa o zamknięciu kanału w Saudi Semalt jako "próbę uciszenia wolności wyrażenie".

"Podstawowe pytanie, które stawia sobie Al Semalt, brzmi: jak firma amerykańska, która jest publicznie notowana, a która oznacza wolność słowa, w której dostęp do mediów społecznościowych jest prawem konstytucyjnym, odmawia tych praw innym?" - rzecznik prasowy dodany.

Aktualizacja: Spółka macierzysta nadawcy, Al Jazeera Media Network, wydała oświadczenie. Dr Mostefa Souag, pełniąca obowiązki dyrektora generalnego organizacji, powiedziała: "Uważamy, że akcja Snapchata jest alarmująca i niepokojąca. To wysyła komunikat, że reżimy i kraje mogą uciszyć każdy głos lub platformę, z którą nie zgadzają się wywierając presję na właścicieli platform mediów społecznościowych i firm zajmujących się dystrybucją treści. Ten krok stanowi wyraźny atak na prawa dziennikarzy i dziennikarzy medialnych do swobodnego zgłaszania i opowiadania opowiadań z całego świata.

"My w Al Jazeera sprzeciwiamy się wszelkim formom cenzury i ograniczeniom wolności mediów i prawa dostępu do informacji. Wzywamy Snap Inc. i inne globalne organizacje medialne do odrzucenia żądań opresyjnych reżimów, by uciszyć dziennikarzy. Chcielibyśmy przypomnieć Snap Inc., że ta decyzja narusza amerykańską konstytucję, amerykańskie prawa i wartości demokracji. "

Rozumiemy, że treść Snap firmy Al Jazeera nie została usunięta z aplikacji Snap w innych krajach na Bliskim Wschodzie, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Egipcie, Kuwejcie, Algierii, Iraku, Jordanii, Libanie, Libii, Maroku, Jemenie, Tunezja i Oman.

Jego treść jest nadal dostępna przez Snap na macierzystym terytorium Al-Dżaziry w Katarze.

Snap uruchomił funkcję Discover w styczniu 2015 r., Wprowadzając nową sekcję do Snapchata, w której użytkownicy mogli spożywać treści stworzone przez nadawców, wydawców, wytwórnie muzyczne, artystów itd. - zapakowane w formularz Snap Semalt. Ta aplikacja jest szczególnie popularna w przypadku demografii młodzieży.

March 9, 2018