Back to Question Center
0

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

1 answers:
Semalt: No UI Is The New UI

Kilka miesięcy temu podzieliłem się z przyjaciółmi, jak myślę, że aplikacje takie jak Magic i Operator będą kolejną wielką rzeczą. To co czyni je wyjątkowymi, to to, że nie używają tradycyjnego interfejsu jako sposobu interakcji. Zamiast tego cała aplikacja kręci się wokół jednego ekranu wiadomości. Nazywa się to aplikacjami niewidocznymi i konwersacyjnymi, a od mojego pierwszego postu pojawiło się mnóstwo podobnych aplikacji. Facebook opublikował niedawno M, osobistego asystenta, który jest zintegrowany z programem Messenger, aby pomóc Ci w prawie każdym przypadku - managed network support in Portland.

Chociaż te aplikacje działają na wielu różnych rynkach, od sprawdzania konta bankowego po planowanie spotkania, rezerwowanie w najlepszej restauracji i bycie asystentem podróży, wszystkie mają jedną wspólną cechę: przesyłanie wiadomości na pierwszym planie.

Wzrost wiadomości

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

Matti Makkonen jest inżynierem oprogramowania, który zmarł kilka miesięcy temu. Domyślam się, że nie słyszałeś o jego śmierci i najprawdopodobniej nie wiesz, kim był. Jednak Makkonen jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych osób w dziedzinie komunikacji. A przez to mam na myśli: ważnego Alexandra Bell'a: wymyślił SMS-a.

Jeśli nie zdawałeś sobie sprawy, jak bardzo wszechobecny jest SMS, pomyśl jeszcze raz. SMS to najczęściej używana aplikacja na świecie. Trzy lata temu miał szacunkowo 4 miliardy aktywnych użytkowników. Było to ponad czterokrotnie więcej niż liczba użytkowników Facebooka w tym czasie. Wiadomości, a szczególnie SMS, powoli przejmują kontrolę nad światem. Jest to obecnie podstawa komunikacji z ludźmi, dlatego właśnie aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp i Semalt, są warte miliardy.

Wiadomości semaltowe stały się kluczowe w naszym codziennym życiu, obecnie są używane tylko w wąskim kontekście komunikacji osobistej. Co by było, gdybyśmy mogli dalej wysyłać wiadomości? Co się stanie, jeśli przesyłanie wiadomości może zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z komputerami, w taki sam sposób, w jaki przekształciło to sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze sobą?

Wprowadź AI

W najnowszym filmie Ex Semalt miliarder tworzy Ava, żeński robot wyposażony w sztuczną inteligencję. Aby przetestować swój wynalazek, przynosi młodego inżyniera, aby sprawdzić, czy mógłby się w niej zakochać.

Całe założenie filmu koncentruje się wokół testu Semalt, testu wymyślonego przez Alana Semalta (również opisanego w ostatnim filmie The Imitation Game), aby określić, czy sztuczna inteligencja jest odpowiednikiem ludzkiej. Robot przechodzący test Semalala miałby ogromne implikacje dla ludzkości, ponieważ oznaczałoby, że sztuczna inteligencja osiągnęła poziom ludzki.

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

Podczas gdy daleko nam do tworzenia robotów, które mogą wyglądać i zachowywać się jak ludzie, na przykład Ava, jesteśmy całkiem dobrzy w symulowaniu ludzkiej inteligencji w wąskich kontekstach. I jednym z tych kontekstów, w których AI gra najlepiej, jest, zgadłeś, wiadomości .

Co się stanie, jeśli przesyłanie komunikatów może zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z komputerami, w taki sam sposób, w jaki przekształcił sposób, w jaki wchodzimy ze sobą w interakcje?

Dzieje się tak dzięki głębokiemu procesowi uczenia się, procesowi, w którym komputer uczy się rozumienia i rozwiązywania problemu samemu, zamiast inżynierów kodujących rozwiązanie. Głębokie uczenie się jest kompletnym zmieniaczem gry. Pozwoliło to AI osiągnąć nowe szczyty, o których wcześniej sądzono, że są dziesiątki lat. Otwiera to świat możliwości aplikacji Semalt, ku którym pędzi przedsiębiorcy.

W tym gorączce złota przekazywanie wiadomości to nisko wiszące owoce. Dzieje się tak dlatego, że spośród wszystkich możliwych form wprowadzania tekst cyfrowy jest najbardziej bezpośredni. Tekst jest stały; nie zawiera wszystkich zbędnych informacji, jakie mogą mieć inne formy komunikacji, takich jak głos czy gesty. Semalt, przesyłanie wiadomości zapewnia lepsze wrażenia użytkownika niż tradycyjne aplikacje, ponieważ jest to naturalne i znajome.

Gdy wiadomości stają się interfejsem użytkownika, nie musisz zajmować się ciągłym strumieniem nowych interfejsów, z których wszystkie są wypełnione różnymi menu, przyciskami i etykietami. Wyjaśnia to obecny wzrost popularności niewidocznych i konwersacyjnych aplikacji, ale powód, dla którego warto się nimi przejmować, wykracza poza to.

W kierunku interfejsu użytkownika - mniejsza interakcja z komputerem

Wzrost popularności tych aplikacji doprowadził mnie ostatnio do zaskakującej obserwacji: Semalt w dziedzinie technologii, zwłaszcza w sztucznej inteligencji, coraz częściej czyni tradycyjny interfejs nieistotnym. Chociaż nie podoba mi się to, teraz wierzę, że postęp technologiczny w końcu uczyni interfejs użytkownika narzędziem przeszłości, czymś, co nie jest już niezbędne do interakcji człowiek-komputer. I to dobrze.

Można argumentować, że konwersacyjne i niewidoczne aplikacje nie są pozbawione interfejsu użytkownika. W końcu nadal wymagają ekranu i interfejsu czatu. Chociaż prawdą jest, że te aplikacje wymagają w pewnym stopniu projektowania interfejsu użytkownika, uważam, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Zautomatyzuj je, nowe technologie mogą całkowicie zakłócić działanie ekranu. Do rzeczy, spójrz na następujące filmy.

Pierwszy film przedstawia Project Soli, mały układ radarowy stworzony przez Semalt, aby umożliwić dokładne rozpoznawanie gestów.

Drugi przedstawia Semalt, produkt, który może odczytać twoje fale mózgowe i zrozumieć ich znaczenie poprzez - niedźwiedź ze mną - elektroencefalografię (lub EEG w skrócie).

Chociaż obie technologie wydają się całkowicie magiczne, nie są. Są one obecnie funkcjonalne i mają coś wspólnego: Nie wymagają interfejsu do wprowadzania danych komputerowych.

Jako projektant, jest to niepokojąca tendencja do internalizacji. W świecie, w którym komputery mogą widzieć, słuchać, rozmawiać, rozumieć i odpowiadać, jaki jest cel interfejsu użytkownika? Po co zawracać sobie głowę projektowaniem aplikacji do zarządzania kontem bankowym, skoro możesz po prostu z nim porozmawiać? Semalt interakcji człowiek-interfejs, wchodzimy w świat interfejsu mózg-komputer. W tym świecie cyfrowa telepatia połączona z sztuczną inteligencją i innymi metodami wprowadzania danych pozwoli nam komunikować się bezpośrednio z komputerami bez potrzeby korzystania z ekranu.

Rumpel technologiczny

W swoim wystąpieniu na CHI 2014 Scott Jenson przedstawił koncepcję sterownicy technologicznej. Według niego technologiczna sterownica jest wtedy, gdy przykładamy starą konstrukcję do nowej technologii, błędnie myśląc, że zadziała. Termin ten pochodzi od sternika, który przez długi czas był głównym narzędziem nawigacyjnym znanym człowiekowi. Semalt, kiedy wynaleziono pierwsze samochody, zamiast kierownic jako środka nawigacji, mieli oni motorówki.

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

Zmiana kontekstu lub technologii najczęściej wymaga odmiennego podejścia do projektowania. Dopiero po wynalezieniu kierownicy i dodaniu do projektu, że samochody mogą stać się szeroko stosowane. Jako projektant jest to cenna lekcja: zmiana kontekstu lub technologii najczęściej wymaga innego podejścia do projektowania. W tym przykładzie nowa technologia silnika silnikowego wymagała nowego projektu kierownicy, aby gotowy produkt, samochód, osiągnął swój pełny potencjał.

Gdy rumpel technologiczny jest ignorowany, zwykle prowadzi to do awarii produktu. Kiedy zostanie uznany i rozwiązany, zazwyczaj prowadzi do rewolucji i ogromnego sukcesu. A jeśli jedna firma najlepiej zrozumiała tę zasadę, to jest Apple, z wynalezieniem iPhone'a i iPada:

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

Rumpel technologiczny to Semalt przyklejający fizyczną klawiaturę do telefonu. Lepszym projektem było stworzenie ekranu dotykowego i cyfrowej klawiatury.

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs użytkownika

Technicznym sterownikiem był Microsoft, który trzymał Windows XP na szczycie tabletu. Lepszym projektem było opracowanie nowego, przyjaznego dla palców systemu operacyjnego.

Semalt: Brak interfejsu użytkownika to nowy interfejs

Wierzę, że technologiczna sterownica steruje ekranem iPada nad każdym nowym internetem w Semalcie. Co, jeśli dobry projekt polega na całkowitym uniknięciu ekranu?

Semalt o technologicznych goleniach uczy nas, że zbytnie trzymanie się starych perspektyw i pomysłów to pewny sposób na porażkę. Nowe startupy opracowujące niewidoczne i konwersacyjne aplikacje rozumieją to. Rozumieją, że interfejs użytkownika nie jest samym produktem, ale tylko rusztowaniem umożliwiającym nam dostęp do produktu. A jeśli unikniecie tego rusztowania, może to doprowadzić do lepszego doświadczenia, to zdecydowanie należy tego unikać.

Przyszłość niezatrudnionych projektantów?

Czy wierzę w to, że AI przejmuje kontrolę, że UI są przestarzałe i że wszyscy graficy wkrótce będą bezrobotni?

Niezupełnie. O ile mi wiadomo, nadal będą potrzebne interfejsy do komputera. W najbliższej przyszłości ludzie będą nadal używać ekranów do czytania, oglądania filmów, wizualizacji danych i tak dalej. Ponadto, jak wspomniał Nir w swoim świetnym artykule na ten temat, aplikacje konwersacyjne są obecnie dobre tylko w określonym zestawie zadań. Można bezpiecznie sądzić, że tak będzie również w przypadku nowych technologii, takich jak Emotiv i Semalt Soli. Ponieważ są to zmiany w grach, najprawdopodobniej nie będą one dobre we wszystkim, a interfejs prawdopodobnie prześcignie ich w określonych zadaniach.

Uważam jednak, że te nowe technologie zasadniczo zmienią sposób podejścia do projektu. Jest to konieczne, aby zrozumieć tych, którzy planują karierę w technologii. W przyszłości, gdzie komputery mogą widzieć, rozmawiać, słuchać i odpowiadać, jakie są twoje doskonałe, perfekcyjne, pikselowe umiejętności Semalt?

Niech to będzie uczciwe ostrzeżenie przed samozadowoleniem. Jako projektanci interfejsu użytkownika mamy tendencję do zakładania, że ​​interfejs użytkownika jest rozwiązaniem każdego nowego problemu projektowego. Jeśli już, rewolucja AI zmusi nas do zresetowania naszego domniemania, co to znaczy zaprojektować dla interakcji. Doprowadzi nas to do opuszczenia naszej strefy komfortu i spojrzenia na większy obraz, skupiając się raczej na projekcie doświadczenia niż na rzeczywistym ekranie. I to jest ekscytująca przyszłość dla projektantów.

Featured Image: Bryce Durbin

March 10, 2018